Articole care merită citite
Handbal masculin: Patru jucători de la Potaissa Turda pleacă la consultații în Serbia

Handbal masculin: Patru jucători de la Potaissa Turda pleacă la consultații în Serbia

access_time 7 februarie 2014

Aflată pe locul doi în clasamentul ligii naționale de handbal masculin, echipa turdeană, deși cu un lot de 15 jucători,

Zona Barbu Lăutaru mai curată datorită unei ctiuni de ecologizare

Zona Barbu Lăutaru mai curată datorită unei ctiuni de ecologizare

access_time 3 octombrie 2016

O amplă acțiune de curățenie/ecologizare a avut loc în zona străzii Barbu Lăutaru din Turda, respectiv în comunitatea de romi.

Circula prin Turda cu numere false! A fost prins repede de poliție!

Circula prin Turda cu numere false! A fost prins repede de poliție!

access_time 15 mai 2018

La data de 12 mai a.c., în jurul orei 02.00, poliţiştii turdeni au depistat un bărbat de 48 de ani,

Articol

“Bazinul de înot didactic Turda” vă invita să participaţi la Editia a- IV – a competiţiei de nataţie “Cupa Salina Turda”

“Bazinul de înot didactic Turda” vă invita să participaţi la Editia a- IV – a competiţiei de nataţie “Cupa Salina Turda”

access_time 18 mai 2017 chat_bubble_outline 0 comentarii

  1. bazinTScopul si obiectivele competiţiei:
  • promovarea şi dezvoltarea nataţiei pe plan local, judeţean şi regional;
  • verificarea nivelului de pregătire al sportivilor aparţinând cluburilor participante;
  • dezvoltarea spiritului de competitivitate şi menţinerea motivaţiei sportivilor;
  • dezvoltarea relatiilor între cluburi;

 

  1. Locaţia: Bazin de Înot Turda (bazin 25 m) str. Stadionului FN (lângă Pensiunea Pelicanu), localitatea Turda, jud. Cluj;

 

  1. Data:
  • 27 – 28 Mai 2017
  • 27 mai 2017 şedinţă tehnică cu antrenorii la ora 08:45;
  • Reuniunea I – 27 mai 2017 – încălzirea la ora 08:45 – 09:45; – începerea concursului ora 10:00.
  • Reuniunea II – 27 mai 2017 – încălzirea la ora 15:45 – 16:45; – începerea concursului ora 17:00.
  • Reuniunea III – 28 mai 2017 – încălzirea la ora 08:45 – 09:45; – începerea concursului ora 10:00
  1. Organizator: Salina Turda si Bazinul de Înot didactic Turda în colaborare cu Cluburile sportive de înot din Turda: Asociaţia Clubul Sportiv Delfinii Turda, Asociaţia Sportivă Stone, Water & Snow şi Clubul Sportiv Musashi .

 

  1. Participanţii: Sportivii cluburilor doritoare (copiii născuţi în 2011 şi mai mici, 2010 – 2002-open) din ţară şi străinătate, în limita locurilor disponibile în bazin (maxim 200).

 

  1. Înscrierea: Înscrierile se fac pe formularul ataşat, până la data de 19.05.2017. Nu se admit înscrieri la faţa locului şi modificări în lista de start.

 

 

  1. Organizare şi sistem de desfăşurare:
  2. a) Bazin: 25m – 5 culoare , temperatura apei 27 grade C;
  3. b) Cronometrare manuală, serii contracronometru;
  4. c) Categorii de vârstă: 2011 şi mai mici, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004- 2003, 2002 şi mai mari – Masculin şi Feminin ; La probele unde scrie anul naşterii şi mai mici, se va lua categoria respectivă ( ex: 2005 şi mai mici – se va premia categoria 2005, iar cei mai mici înscrişi vor concura la categoria 2005)
  5. d) Număr de participanţi: maxim 200 (înscrierile se vor face până la atingerea numărului de participanţi, dar nu după data limită de înscriere).
  6. e) Probe de concurs: individuale organizate pe categorii de vârsta şi sex, iar ştafeta oraşelor 4 x 50 liber organizată în sistem open (1 fată + 3 băieţi, 2 fete + 2 băieţi, 3 fete + 1 băiat). Un club are dreptul să înscrie la proba ştafetă 4 x 50m liber oricâte echipe poate constitui. Un sportiv nu poate face parte din mai multe echipe constituite pentru proba ştafetă.
  7. Sistem de premiere:
  • Se acorda medalii şi diplome ocupanţilor locurilor I, II şi III de la fiecare proba în parte; diplome ocupanţilor locurilor 4 – 6 şi cadouri simbolice tuturor sportivilor participanţi.
  • Se vor premia cele mai bune trei echipe din concurs, care vor primi “Cupa Salina Turda – 2017” – Ed. a IVa – Locul I, Locul II, Locul III. (clasamentul se va stabili în funcţie de punctajul cumulat obţinut (locul I – 5 puncte, locul II – 3 puncte, locul III – 1 punct. La proba de ştafetă se socotesc 4 X locul 1, 4 X locul 2 si 4 X locul 3). In caz de egalitate de puncte se face departajarea după următoarele criterii prezentate în ordinea aplicării acestora: – echipa cu cele mai multe medalii de aur iar în caz de egalitate – echipa cu cele mai multe medalii de argint apoi de bronz.
  • Taxa de înscriere: 40 lei.
  • Înscrierile se vor trimite pe adresa de email: [email protected], cel târziu până la data de 19 mai 2017.
  • Persoana de contact: Gabi Petric – mobil 0740046575.
  • Sportivii participanţi trebuie sa fie apti medical.

Notă: Concurenţii vor prezenta la înscriere copie după certificatul de naştere şi viza medicală la zi.

 

ATENŢIE: 

Bazinul nu este prevazut cu tribună ceea ce limitează accesul însoţitorilor în încinta bazinului.

               

  1. PROGRAMUL COMPETIŢIEI:
Reuniunea I – 27 mai 2017

Ora 08:45 şedinţa tehnică cu antrenorii;

Ora 08:45 – 09:45 încălzirea

Ora 10:00 începe concursul:

1.       100 m liber –2006 şi mai mici, 2005, 2004-2003, 2002 şi mai mari – Masculin

2.       100 m liber –2006 şi mai mici, 2005, 2004-2003, 2002 şi mai mari – Feminin

3.       25 m liber – 2011şi mai mici – Masculin

4.       25 m liber – 2011şi mai mici – Feminin

5.       50 m liber – 2010 şi mai mici, 2009, 2008, 2007 – Masculin

6.       50 m liber – 2010 şi mai mici, 2009, 2008, 2007 – Feminin

7.       100 m spate – 2006 şi mai mici, 2005, 2004-2003, 2002 şi mai mari – Masculin

8.       100 m spate – 2006 şi mai mici, 2005, 2004-2003, 2002 şi mai mari – Feminin

9.       25 m spate – 2011şi mai mici – Masculin

10.    25 m spate – 2011şi mai mici – Feminin

11.    50 m spate – 2010 şi mai mici, 2009, 2008, 2007 – Masculin

12.    50 m spate – 2010 şi mai mici, 2009, 2008, 2007 – Feminin

 

Reuniunea II – 27 mai 2017

Ora 15:45 – 16:45 încălzirea

Ora 17:00 începe concursul:

13.    100 m fluture –2006 şi mai mici, 2005, 2004-2003, 2002 şi mai mari – Masculin

14.    100 m fluture –2006 şi mai mici, 2005, 2004-2003, 2002 şi mai mari – Feminin

15.    25 m fluture – 2010 şi mai mici – Masculin

16.    25 m fluture – 2010 şi mai mici – Feminin

17.    50 m fluture – 2009, 2008, 2007  – Masculin

18.    50 m fluture – 2009, 2008, 2007 – Feminin

19.    100 m bras – 2006 şi mai mici, 2005, 2004-2003, 2002 şi mai mari – Masculin

20.    100 m bras – 2006 şi mai mici, 2005, 2004-2003, 2002 şi mai mari – Feminin

21.    50 m bras – 2010 şi mai mici, 2009, 2008, 2007 – Masculin

22.    50 m bras – 2010 şi mai mici, 2009, 2008, 2007 – Feminin

23.    4 x 50 m liber – open ( 1 Fată + 3 Băieţi, 2 Fete + 2 Băieţi, 3 Fete + 1 Băiat)

Reuniunea III – 28 mai 2016

Ora 08:45 – 09:45 încălzirea

Ora 10:00 începe concursul:

24.    200 m liber – 2009 şi mai mici, 2008,2007,  2006, 2005,2004-2003, 2002 şi mai mari – Masculin

25.    200 m liber – 2009 şi mai mici, 2008,2007,  2006, 2005,2004-2003, 2002 şi mai mari – Feminin

26.    200 m mixt – 2009 şi mai mici, 2008,2007,  2006, 2005,2004-2003, 2002 şi mai mari – Masculin

27.    200 m mixt – 2009 şi mai mici, 2008,2007,  2006, 2005,2004-2003, 2002 şi mai mari – Feminin

 

 

1,828 Vizualizări totale, 2 Vizualizări azi

Comentarii Facebook