Paula Seling şi Compact: Suntem bucuroşi că am fost invitaţi la Câmpia Turzii

Paula Seling şi trupa Compact şi-au exprimat ieri bucuria că vor evolua pe scena din Câmpia Turzii. Cântăreaţa care a

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale desfășoară activități pentru soluționarea unui caz de înșelăciune prin metoda ,,accidentul”. Potrivit poliţiştilor

access_time 19 iulie 2016

Forul deliberativ s-a pus de acord luni ca ediția cu numărul  XVI a Zilelor Municipiului Turda să aibă loc

Boxerii turdeni, argint și bronz la campionatul național de cadeți

access_time 15 septembrie 2014 chat_bubble_outline 0 comentarii

Doi dintre cei trei boxeri care au reprezentat clubul sportiv “Florin Bordi” din Turda la campionatul naţional rezervat cadeţilor, s-au întors acasă cu medalii. Cristian Abel Bordi a devenit vicecampion naţional la categoria 44,5 kg, după ce l-a învins, în semifinale, pe ploieşteanul Remus Radu, dar a pierdut finala, în faţa lui Daniel Vişan, de asemenea din Ploieşti. Cealaltă medalie pentru clubul turdean a fost obţinută de Virgil Pîrjol, care s-a clasat pe locul al treilea la categoria 32 de kg. Pîrjol a obţinut medalia de bronz după victoria asupra lui Radu Gheorghe (Steaua Bucureşti). Cel de-al treilea reprezentant al clubului turdean, Sergiu Suciu, a trebuit să se recunoască învins în partida cu Szabo Erno (Ring Box Târgu-Mureş), din primul tur al competiţiei.

Campionatul naţional de box pentru cadeţi, la care au participat 180 de sportivi născuţi în anii 2000-2001, s-a desfăşurat la Sulina, între 9 şi 13 septembrie.

″A fost o competiţie pe cât de grea pe atât de frumoasă. Printre participanţi s-au aflat componenţi ai lotului olimpic‚ campioni naţionali şi europeni. Sunt fericit că am reuşit să aducem două medalii la Turda. Cred că de 40 de ani Turda nu a mai avut un medaliat la un campionat naţional. Mă bucur că după numai câteva luni de activitate avem un vicecampion naţional. Sunt foarte mulţumit de evoluţia sportivilor. Această deplasare am făcut-o pe cont propriu‚ nu ne-a ajutat nimeni şi‚ pe această cale‚ fac un apel la Consiliul Local şi la Primăria Turda să fie alături de noi şi de aceşti copii. Performanţa trebuie respectată şi ar trebui să le arătăm acestor copii‚ care au adus două medalii importante‚ că ne pasă de ei şi trebuie să-i motivăm. De asemenea vreau să-i încurajez şi pe alţi tineri să vină la sală, fiindcă ei pot fi viitorii campioni″ a precizat antrenorul Florin Bordi, citat de Ziarul 21.