Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis prognoza meteo pentru următoarele două săptămâni. Astfel, în Transilvania, „pe parcursul primei săptămâni

În jurul orei 7,30 în această dimineață a avut loc un accident rutier pe raza localității Gligorești, în zona Transavia.

Deplasare cu staţia mobilă a Direcţiei Judeţene de Evidenţă a Persoanelor Cluj la Tritenii de Jos

access_time 18 mai 2018

O echipă de funcţionari ai Direcţiei Judeţene de Evidenţă a Persoanelor Cluj, instituţie publică de interes judeţean aflată sub autoritatea

Handbal masculin: Formația turdeană a câștigat cu greu prima partidă din Cupa Potaissa

access_time 1 august 2014 chat_bubble_outline 0 comentarii

Potaissa Turda a început cu dreptul  cea de a V-a ediție a Cupei Potaissa. Formația turdeană a  câștigat, cu 27 – 25, prima partidă disputată, cu Mezokovesdi KC. În prima repriză, handbaliștii antrenați de frații Horațiu și Ovidiu Gal au fost conduși pe tabela de scor până în minutul 29, când, prin reușita lui Lazăr, Potaissa a reușit să preia conducerea și să intre la pauză cu un avantaj minim (14 – 13). În cea de a doua parte a meciului, cele două formații au mers cap la cap, fiecare preluând pe rând conducerea pe tabela de marcaj. Cel mai intens moment al jocului a fost oferit de handbaliștii de la Potaissa Turda în ultimele secunde ale partidei, când conduceau pe tabela de marcaj cu un gol, iar echipa ungară se afla în atac. Rogoz a reușit să ”fure” ungurilor mingea si a înscris ultimul gol al partidei. De la Potaissa Turda, în primul meci al turneului, s-au remarcat Vlad Rogoz, care a înscris șapte goluri, respectiv portarii Răzvan Szopka și Lucian Varo care au contribuit la victoria echipei turdene cu 13 intervenții reușite.

Vineri, 1 august, în lupta pentru Cupa Potaissa, de la ora 17, HC Odorhei va juca cu Mezokovesdi KC, iar de la ora 19, Potaissa Turda va întâlni Balmazujvarosi K.K. Partidele se vor disputa în sala de sport ”Gheorghe Barițiu” din Turda.