Polițiștii au făcut percheziții și la Clinica de Psihiatrie din cadrul Spitalului Municipal Turda, după scandalul experimentelor ilegale Medici

Turda: Câte o mie de lei pentru fiecare veteran de război

access_time 28 aprilie 2015

Primarul localităţii, Tudor Ştefănie, a propus Consiliului local alocarea sumei de 31 de mii de lei pentru premierea celor 31

Bărbat din Călărași depistat mort de beat la volan

access_time 3 iunie 2017

La data de 2 iunie a.c., ora 01:15, poliţiştii din cadrul Poliției municipiului Turda, Biroul Rutier, au depistat un bărbat,

Articol

Handbal masculin: Liga naţională, etapa a IV-a  “Legiunea” turdeană a strivit “căprăria miliţiei”  Dinamo București – Potaissa Turda 34-41 (15-19)

Handbal masculin: Liga naţională, etapa a IV-a “Legiunea” turdeană a strivit “căprăria miliţiei” Dinamo București – Potaissa Turda 34-41 (15-19)

access_time 7 octombrie 2012 chat_bubble_outline 0 comentarii

În prima partidă disputată în Liga naţională, handbliştii de la Potaissa au jucat cu Dinamo, la Călăraşi. Proaspăt promovată, Potaissa reuşea anul trecut un egal, 28 – 28. Acum, la Buzău, turdenii au învins Dinamo fără drept de apel!

Potaissa Turda a obţinut sâmbătă, 6 octombrie, cea de-a treia victorie consecutivă din actual ediţie de campionat. În şiragul victimelor făcute de formaţia turdeană în acest început de sezon, după Bucovina Suceava şi Politehnica Timişoara s-a adăugat Dinamo Bucureşti.

Potaissa a câştigat “la pas” partida desfăşurată în Sala sporturilor ,,Romeo Iamandi” din Buzău. Dinamoviştii au reuşit să ţină pasul cu formaţia oaspete doar în prima repriză, pe care totuşi Potaissa a încheiat-o cu un avantaj de patru goluri: 19 – 15. Handbaliştii de la Potaissa, care au speculat orice greşeală şi nu au iertat pe faza a doua şi pe contraatac au fost conduşi o singură dată: 0-1, în minutul 1. Apoi, scorul a evoluat astfel: 2-4 (min. 6); 4-5 (min 10); 6-8 (min. 14); 10-13 (min. 20); 13-15 (min. 26); și 15-19 (min. 30).

În partea a doua a jocului, deşi aveau să înscrie primii, dinamoviştii nu au mai reuşit să ţină aproape de adversari, care s-au apărat mult mai exact şi au marcat foarte uşor pe contraatac, respectând parcă scenariul din prima repriză dar, de data aceasta, taxând mult mai aspru greşelile gazdelor. Până la finalul jocului scorul a evoluat astfel: 18-22 (min. 34); 21-26 (min. 38); 23-30 (min. 42); 27-35 (min. 50); 29-39 (min. 57); 33-41 (min. 60).

Prin evoluţiile din primele etape, Potaissa Turda, ce ocupă locul patru în clasament,  se recomandă ca o candidată certă la cupele europene.

Pentru Dinamo au marcat: Cojocea – 7 goluri, Marin – 6, Săulescu – 6, Capotă – 5, Dedu – 2, Vasile – 2, Băluţ – 2, Ivan – 2, Dumitru – 1.

Victoria Potaissei a fost consfinţită prin golurile înscrise de: Dediu – 8 goluri,  Câmpan – 8, Munea – 5, Pavel – 5, Lazăr – 4, Ștef – 4, Marian – 3, Vizhbovsky  – 2, Iacob – 1 și Alisie – 1 gol.

În etapa  a V- a, Potaissa va întâlni Universitatea Transilvania Cluj-Napoca. Partida se va juca sâmbătă, 13 octombrie, de la ora 18, în Sala de sport de pe strada Gheorghe Bariţiu.